Kolodvorska ulica 3/a
6215 Divača
V Botaničnem vrtu Sežana ob vili Mirasasso se je 31. maja 2023 v organizaciji vodilnega partnerja projekta Območne razvojne agencije Krasa in Brkinov organiziralo uvodno srečanje strateškega projekta programa INTERREG VI-A Italia-Slovenija 2021-2027 KRAS-CARSO II, ki prinaša skupno upravljanje in trajnostni razvoj območja matičnega Krasa.
KRAS CARSO II je eden od treh strateških projektov v okviru Programa Interreg VI-A Italija - Slovenija 2021-2027. Cilj projekta je ustanovitev Evropskega združenja za teritorialno sodelovanje (EZTS) Kras Carso, ki bo upoštevalo smernice lokalnih organov in skupnosti ter pripomoglo k razvoju trajnostnega čezmejnega turizma na Matičnem Krasu. Projekt namerava pospešiti trajnostni razvoj na čezmejnem območju Matičnega Krasa, v okviru okolju prijaznega turizma. S tem nadgrajuje rezultate prejšnjih projektov Interreg. Vodilni partner projekta je Območna razvojna agencija Krasa in Brkinov, v partnerskem sodelovanju z 11 partnerji (6 slovenskih, 5 italijanskih) ter s 13 pridruženimi partnerji.
Občina Divača je v projektu pridruženi partner.
Poleg glavnega cilja projekta se bo pripravilo inovativne digitalizirane turistične produkte, ki bodo temeljili na izjemni naravni in kulturni dediščini matičnega Krasa. Eden izmed glavnih skupnih turističnih produktov bo čezmejna pot, ki bo povezala celotno območje v krožno pot v dolžini najmanj 200 kilometrov. Na tej poti bodo predstavljene geološke točke ter druge naravne in kulturne znamenitosti. V projektu so vključene različne ciljne skupine. Za mlade se bo organiziral inovativni turistični Hackaton, za lokalne pridelovalce in ponudnike bo izdelana znamka kakovosti in organizirana bodo različna izobraževanja in predstavitve. Nadgradili se bodo obstoječi dogodki na Krasu, predvsem s trajnostno in čezmejno noto, ter uvedli novi, čezmejni dogodki, ki bodo namenjeni predvsem spoznavanju in mreženju sodelujočih lokalnih akterjev. Za trajnostno prometno povezovanje bo na voljo nov električni kombi ter vzpostavil se bo pilotni primer povezovanje turističnih točk območja matičnega Krasa z javnimi prevozi.
V sklopu projekta se bo v Občini Divača, poleg skupnih čezmejnih, izvedlo naslednje aktivnosti:
- enotna označitev kolesarskih poti in
- labirint pri udornici Risnik.
Ob tem dogodku so pomembnost dogodka izpostavili tudi Aleš Vodičar, direktor ORA Krasa in Brkinov, Matej Arčon, Minister za Slovence v zamejstvu in v svetu, Andreja Katič, državna sekretarka na Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj in vodja Organa upravljanja programa Interreg VI-A IT-SI Laura Comelli.
Aleš Vodičar, direktor Območne razvojne agencije Krasa in Brkinov je uvodoma povedal: »Kapitalizacija že izvedenih projektov in povezovanje sta bila vodilo pri pripravi projekta. Uravnoteženo partnerstvo nam bo pomagalo pri realizaciji ciljev projekta. Kot že v daljšem imenu projekta Skupno upravljanje in trajnostni razvoj območja Matičnega Krasa pa nas čaka povezovanje tudi z drugimi deležniki predvsem občinami, s katerimi bomo morali skupaj izpeljati politični proces ustanovitve nove skupne čezmejne organizacijske oblike EZTS, ki bo po zaključku projekta upravljala z razvojnimi vsebinami, za katere se bodo odločile občine ustanoviteljice. Čaka nas veliko aktivnosti, s katerim smo sicer na Krasu že začeli, saj se pravkar zaključujejo čezmejni dogodki v sklopu praznika teden evropskih geoparkov Kras Carso«.
Pripravo današnjega dogodka in pričetek projekta, ki povezuje in združuje obmejni prostor je pozdravil tudi Minister za Slovence v zamejstvu in v svetu Matej Arčon. Pri tem je izpostavil, da je nedvomno pomembno tudi vključevanje slovenske manjšine v Italiji, tako se namreč še bolj prepleta skupni slovenski narodni prostor. Ponudil je tudi svojo pomoč in izkušnje, ki jih je pridobil v času ustanavljanja Evropskega združenja za teritorialno sodelovanje (EZTS) GO. Poudaril je prednosti vzpostavitve EZTS Kras Carso, skupnega organa upravljanja območja matičnega Krasa oziroma Geoparka Krasa, obenem pa tudi opozoril na nekatere vidike, na katere morajo biti še posebej pozorni. »Mislim, da delate res pomembne projekte, za razvoj vašega območja,« je še dodal minister in nagovor zaključil z besedami podpore: »sem z vami in vas podpiram. «
Dodatne informacije:
Slovenija: ORA Krasa in Brkinov
Edi Fabjan, +386 41 327 946
Italija: GAL Carso/ LAS Kras
Aleš Pernačič ; +39 346 236 8719
Več o projektu vabljeni, da si preberete ali mi sledite na: