Kolodvorska ulica 3/a
6215 Divača
Zavod Dobra pot od oktobra 2021 v sodelovanju s konzorcijskimi partnerji in številnimi sodelavci ter podporniki ustvarja projekt IZROČILO – spletišče dokumentiranega izročila o naravni in kulturni dediščini Brkinov in Krasa, ki je bil v letu 2020 prijavljen na tretji javni poziv za izbor operacij za uresničevanje ciljev Strategije lokalnega razvoja na območju občin Divača, Hrpelje-Kozina, Komen in Sežana, financiranih iz sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP). Namen javnega poziva je izbor operacij (projektov), katerih rezultati prispevajo k uresničevanju Strategije lokalnega razvoja na območju občin Divača, Hrpelje-Kozina, Komen in Sežana (območje LAS). Sredstva za sofinanciranje je LAS dodelilo Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Projekt IZROČILO medsektorsko povezuje več različnih deležnikov z območja LAS Krasa in Brkinov, ki so se združili v želji, da opozorijo na nujnost ohranjanja bogate naravne in kulturne dediščine območja in pokažejo nekatere novodobne potenciale uporabe dediščinskih vsebin. Dolgoročni cilj operacije je okrepiti prepoznavnost in dodano vrednost dediščinskih obrti, storitev in izdelkov z območja LAS Krasa in Brkinov.
Ob zavodu Dobra pot kot vodilnem partnerju projekt kot konzorcijski partnerji soustvarjajo Šolski center Srečka Kosovela Sežana (Višja strokovna šola), Jasmina Klopčič kot strokovna sodelavka za pletarstvo in podjetje za spletno programiranje Svon, poleg tega so bili bila vanj intenzivno vključeni tudi podjetje za foto in video produkcijo Be GR8 Media, podjetje za odnose z javnostmi Kaspr ter oblikovalka Pika-Barbara Ciuha.
Na novo vzpostavljeni inovativni spletni platformi, ki bo v polnem obsegu zaživela na dogodku, so dokumentirane dediščinske vsebine, prednostno v obliki desetih kratkih dokumentarnih filmov, pri nastanku katerih so sodelovali številni domačini. V filmih so prikazane dediščinske obrti in običaji, ki prihajajo iz območja Brkinov in Krasa, njihov namen je izpostaviti zgodbe o življenju prednamcev, ki so s svojo ustvarjalnostjo in iznajdljivostjo ustvarili vse to, čemur danes pravimo dediščina, ter tako gledalcu predati sporočilo iz preteklosti. Z njimi je osvetljena vloga dediščine v prostoru in času ter njen pomen za prihodnost, hkrati pa privlačne vizualne vsebine, opremljene z angleškimi prevodi in podnapisi, omogočajo široko turistično promocijo dediščinsko bogatega prostora.
Poleg tega platforma nudi funkcionalnosti za uporabo dediščinskih vsebin v namene izobraževanja in trženja. Izobraževanja, ker gosti zanimive interaktivne igre na temo dediščine, ki bodo kot učno gradivo prosto na voljo šolam, učiteljem in vsem zainteresiranim za približevanje izročila mlajšim generacijam.
Trženja pa, ker vključuje tudi spletno trgovino, v kateri so na tehnološko napreden način, tj. v 3D pogledu in obogateni resničnosti, predstavljeni lokalni rokodelski izdelki, kar odpira nove možnosti za digitalno promocijo in trženje lokalnih obrtnikov in rokodelcev. Zanimivost bo tudi pilotni produkt v obliki spletne pletarske delavnice, s pomočjo katere se lahko uporabniki naučijo pletarskih veščin.
Projekt predstavlja nov pristop k promociji dediščinskih vsebin ter k sodobnemu digitalnemu trženju tovrstnih obrti, izdelkov in storitev. Ob lansiranju platforme bodo njeni upravitelji predstavili tudi nove podporne pakete storitev, s katerimi želijo podpreti lokalne obrtnike pri prehodu na digitalne načine razširjanja trga.
Platforma Izročilo tako odraža bogastvo lokalne dediščine, ki je ne gre zanemariti, izpostavlja pomen medsektorskega in medgeneracijskega povezovanja ter kaže na nekatere še neodkrite potenciale, ki jih dediščina nudi na področju opolnomočenja in trajnostnega razvoja podeželja.
(Projekt sofinancirata Evropska unija iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in Republika Slovenija v okviru Programa razvoja podeželja 2014–2020. Projekt se izvaja v okviru Podukrepa 19.2: Podpora za izvajanje operacij v okviru strategije lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost. Za vsebino je odgovoren Zavod Dobra pot. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Partnerji projekta so Šolski center Srečka Kosovela Sežana, Jasmina Klopčič in podjetje SVON.)
Zavod Dobra pot
Fotografije: Zavod Dobra pot