Generalna skupščina Združenih narodov je 25. november razglasila za mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami. Nasilje nad ženskami opredeljuje kot: "Vsako dejanje nasilja na podlagi spola, ki je posledica ali ima lahko za posledico fizično, spolno ali psihično škodo ali trpljenje žensk, vključno z grožnjami s tovrstnimi dejanji, prisilo ali samovoljnim odvzemom prostosti, bodisi v javnem bodisi v zasebnem življenju". Izraz nasilje na podlagi spola uporabljamo za vse oblike nasilja, ki so posledica neenakosti med spoloma in je usmerjeno proti osebi zaradi njenega spola ali spolne usmerjenosti.
V okviru obeležitve mednarodnega dne boja proti nasilju nad ženskami po vsem svetu, od 25. novembra do vključno 10. decembra, potekajo dnevi akcij proti nasilju nad ženskami in nasilju na podlagi spola.
Nasilje v družini je kaznivo dejanje in se preganja po uradni dolžnosti. Zakon o preprečevanju nasilja v družini (ZPND) določa, da je nasilje vsaka uporaba fizičnega, spolnega, psihičnega ali ekonomskega nasilja enega družinskega člana proti drugemu družinskemu članu oziroma zanemarjanje ali zalezovanje žrtve ne glede na starost, spol ali katerokoli drugo osebno okoliščino žrtve ali povzročitelja nasilja in telesno kaznovanje otrok.
Na Centru za socialno delo Južna Primorska, pod katerega okrilje spada tudi naša občina, izpostavljajo, da beležijo največ psihičnega nasilja, ki je običajno pridruženo vsem ostalim oblikam nasilja v družini. Opozarjajo, da imajo žrtve s prepoznavanjem psihičnega nasilja težave, še težje pa ga prepoznajo organi in strokovne službe, ki o tem odločajo. Psihično nasilje je namreč zelo težko dokazati, hkrati pa se njegovo resnost minimalizira, ker na žrtvi ne pušča vidnih fizičnih posledic. Številne raziskave kažejo, da v primerjavi s fizičnim nasiljem, psihično nasilje pušča bistveno globje in resnejše posledice.
V Republiki Sloveniji je na letni ravni v povprečju med pet in sedem umorov zaradi intimno-partnerskega nasilja. Intimno-partnerski umori in poskusi umorov so oblika nasilja, ki prizadene ženske v nesorazmerno višjem deležu kakor moške in so najpogostejši vzrok nasilnih in namernih smrti žensk.
V kolikor ste žrtev nasilja ali ste v svojem okolju zaznali, da nekdo doživlja nasilje, kontaktirajte policijo na številkah 113, 080 12 00 (anonimna telefonska številka) ali katerega od enot centrov za socialno delo in/ali nevladnih organizacij, objavljenih spodaj.
Več je za vas pripravljenega v spodaj priloženih dokumentih, ki so nam jih posredovali s Centra za socialno delo Ju
na Primorska.
Vabljeni k poglobljenemu branju!