Pes je človekov najboljši prijatelj. Zanj skrbimo, ga hranimo, mu omogočamo čisto in urejeno ležišče ter okolje. Pogosto pa pozabimo, da je treba za svojim ljubljenčkom pospraviti tudi manj prijetne odpadke, kot so pasji iztrebki. Razlogov za redno pobiranje iztrebkov je veliko tako z veterinarskega kot higienskega in okoljevarstvenega vidika.
Želja po gibanju na svežem zraku privabi v naravo številne ljudi in tudi lastnike psov, ki svoje ljubljenčke peljejo na sprehod. Posledično se pojavlja težava zaradi nepobranih pasjih iztrebkov, ki jih na javnih površinah za svojimi psi puščajo njihovi lastniki.
V naselju Divača opažamo vedno večje puščanje pasjih iztrebkov po javnih površinah. Npr. na Škrateljnovi domačiji, kjer smo pred kratkim z dostopa za invalide odstranjevali zajeten kupček pasjega izločka. Po pločnikih, ulicah, zelenicah, parkih ... Navedeni problem postaja moteč.
Uvidevni in odgovorni lastniki psov se na sprehod s svojim hišnim ljubljenčkom zagotovo odpravite z vrečkami za pasje iztrebke v žepu. Izločke svojega kužka poberete, saj se zavedate, da njihova podoba ne prispeva k urejenemu videzu okolice. Zavedate se namreč, da pasji iztrebki niso le neprijetno presenečenje, ki se ob malce nepazljivosti lahko znajde na čevljih. Za človeka in druge živali so lahko tudi nevarni.
Z okoljevarstvenega vidika je pobiranje iztrebkov pomembno, saj pride pri pasjih iztrebkih do onesnaženja zemlje (vključno s polji, pašniki) in vode (predvsem podtalnice) ne samo s patogenimi klicami, ampak tudi z antiparazitiki, ki jih psom dajemo za preprečevanje infestacije z zunanjimi in notranjimi zajedavci.
Mnogi sprehajalci psov po opažanjih raziskovalcev menijo, da iztrebki štirinožnih prijateljev niso škodljivi za okolje in da se bodo razgradili ter pognojili prst. Vendar ni tako, saj je večina ekosistemov naravno okolje z nizko vsebnostjo hranil in prekomerno gnojenje zmanjšuje biotsko raznovrstnost. Prav tako se lahko prek pasjih iztrebkov prenašajo okužbe z raznimi bakterijami (npr. E. Colli) in paraziti (npr. pasje gliste). Ti so lahko še posebej nevarni za manjše otroke, ki se lahko okužijo ob igranju na prostem. Preko iztrebkov se v tla izločajo tudi ostanki zdravil, ki jih zaradi bolezni uživajo hišni ljubljenčki.
Pospravljanje za svojim psom je “nujno zlo”. Vendar ni težko, če se zavedamo svoje odgovornosti ter sledi, ki jo puščamo za sabo. Potrebujemo samo kanček nesebičnosti. Pobiranje pasjih iztrebkov je tudi državljanska dolžnost, saj odvisno od občine, znaša globa za nepobran iztrebek 100 ali več evrov.
Glede na navedeno iztrebki živali, kot so psi in mačke, nimajo dobrega učinka na rast rastlin zaradi prevelike količine hranil kot tudi visoke vsebnosti patogenih bakterij. Takšno početje moti veliko ostalih sprehajalcev.
Zato vljudno prosimo lastnike psov, da vestno pobirajo iztrebke za hišnimi ljubljenčki.