Kolodvorska ulica 3/a
6215 Divača
Letos obeležujemo 110. obletnico rojstva kraškega narodnega heroja Antona Šibelja Stjenke, ki se je rodil 21. 4. 1914 v Tomačevici na Krasu in tam tudi začel svojo pot upora proti fašizmu in nacizmu. A kdo je pravzaprav bil Stjenka?
Preprost, a bister mladenič iz Tomačevice na Krasu, ki se že v svoji rani mladosti ni mogel sprijazniti s fašističnim zatiranjem Primorcev in Slovencev. Imel je globok in močan čut do domovine kakor tudi do Primorcev, ki so bili tako kruto zatirani pod tujim fašističnim jarmom. Zato se je odločil podati se na pot upora in boja proti fašizmu in nacizmu, a žal v tem boju za domovino tudi padel. Poleg tega da se je izkazal kot odličen vojaški strateg, se je ukvarjal tudi z izumiteljstvom (najbolj znan je njegov partizanski top – partop), manj znano pa je, da je bil tudi fotograf (nekaj njegovih fotografij je vključenih tudi v našo razstavo!). Danes po njem nosi ime Osnovna šola v Komnu, pa tudi nekatera mesta imajo Stjenkovo ulico.
Prav za to, ker se danes o teh časih vedno manj ve, sva se s sestro odločili pripraviti razstavo o njegovem življenju in upava, da bova z razstavo nadaljevali tudi v naslednjem letu, ko bomo obeležili 80 let njegove smrti. Sva hčerki Franca Šibelja, ki je bil med prvimi devetimi borci Kraške čete in Stjenkov tesni soborec, nam pa je v svoji zapuščini zapustil veliko dragocenega gradiva. Sam je uspel napisati dve knjigi o svojem partizanskem življenju, pustil pa je gradivo vsaj še za eno knjigo.
Z dodatnim raziskovanjem in sodelovanjem muzealcev nama je uspelo zbrano gradivo oblikovati v pregledno razstavo o življenju narodnega heroja Antona Šibelja – Stjenke, ki je bila premierno predstavljena 14. aprila letos v Tomačevici – Stjenkovem rojstnem kraju. Ker je bil dogodek odmeven in uspešen, sva dobili precej spodbud za nadaljevanje projekta. Razstavo sva zato preselili še v OŠ Antona Šibelja Stjenka Komen, nato še v knjižnico Komen, avtorici pa imava željo seliti razstavo še drugam po Primorskem, morda tudi po Sloveniji. Tako imamo že dogovorjeno postavitev razstave v Trnovem pri Novi Gorici v januarju 2025, nato aprila, ko bomo obeležili 80. obletnico herojeve smrti na Vojskem, kjer je pokopan, povabilo pa sva prejeli tudi za razstavljanje na MORS v Ljubljani.
Sedaj pa gremo v Divačo. Razstave, ki bo v četrtek, 7. 11. ob 18. uri v dvorani muzeja na Škrateljnovi domačiji, se avtorici že veseliva in vas s tem vabiva na ogled s slikami in tekstovnim gradivom bogate razstave, ki jo bo pospremil tudi krajši kulturni program, v katerem se bodo predstavili učenci divaške osnoven šole, harmonikar Tomaž Gantar, nekaj pesmi pa bova zapeli v duetu tudi midve s sestro Katico. Slavnostna govornica bo tokrat poslanka Državnega zbora ga. Andreja Živic. Razstavo si bo nato možno ogledati še do nedelje, 10.11.2024. Vljudno vabljeni!
Napisala Irena Colja