Kolodvorska ulica 3/a
6215 Divača
Stališče Občine Divača je jasno: NE podpiramo postavitve vetrnih elektrarn na območju Občine Divača in naredili bomo vse, da se slednje ne realizira, ter se zavzeli, da skupaj s pristojnimi ministrstvi najdemo primerno rešitev, tj. da se projekti preusmerijo v druge obnovljive vire, ki so primerni za naše območje (npr. v pridobivanje električne energije s pomočjo sonca).
Območje Občine Divača ima s svojo strateško lego in bogatimi naravnimi ter kulturnimi znamenitostmi izjemne priložnosti za razvoj trajnostnega in butičnega turizma, prav tako je celotno območje občine Regijski park Škocjanske jame z naravnimi in kulturnimi enotami svetovnega pomena (UNESCO).
Žal je na drugi strani naša občina močno obremenjena, saj geografsko leži na presečišču prometnic, avtoceste in železnice; med drugim pa je razdelilno-transformatorska postaja Divača ena izmed večjih v Sloveniji.
Prav iz razloga obremenitev našega okolja z že obstoječimi infrastrukturnimi posegi in sedaj še z grožnjo novih je izjemnega pomena opozarjati na nujnost ohranjanja zdravega življenjskega okolja občank in občanov Divače. Pri tem moramo kot občina in kot posamezniki ostati odločni in nepopustljivi.
Že več kot deset let se s strani razno raznih interesnih skupin, pa tudi države, skuša postaviti vetrne elektrarne (VE) na območju Senožeč (Senožeška Brda, Zajčica, Dolenja vas), o katerih so se krajani KS Senožeče na referendumu leta 2014 izrekli odklonilno in o katerih je istega leta občinski svet Občine Divača sprejel sklep, ki je proti postavitvi VE na našem območju. Prav tako je občinski svet ob predstavitvi pobude za VE Dolenja vas leta 2022 sprejel sklep, da je Občina Divača proti pobudi oz. izgradnji VE na tem območju.
Vlada RS je 5. 1. 2023 je redni seji sprejela sklep o pripravi Državnega prostorskega načrta za polje vetrnih elektrarn Dolenja vas (DPN za PVE Dolenja vas), kljub nasprotovanju naših občanov in Občine Divača.
Na našem območju deset let deluje aktivna Civilna iniciativa za zaščito Senožeških Brd, ki ji je uspelo, da v vsem tem času ni bilo postavljene nobene dodatne vetrne elektrarne na območju Senožeč. DPN PVE Senožeška Brda in DPN PVE Zajčica zaenkrat mirujeta.
Na Občini Divača budno spremljamo problematiko vetrnih elektrarn in se je zelo zavedamo. Gospa županja in gospod podžupan že iščeta rešitve in delata korake oz. bosta nekatere še storila v bližnji prihodnosti (tudi pogovori s pristojnimi ministrstvi), da ne pride do realizacije navedenih projektov, temveč da se preusmerijo investicije in kapital v obnovljive vire energije, ki so primerni za Občino Divača in ki so za občane sprejemljivi.
Občina Divača ima v mislih možnost postavitve dveh večjih sončnih elektrarn (na degradiranih območjih) v skupni priključni moči 20 MW, kar zadostuje za pokritje 2.857 gospodinjstev, kar je okvirno dovolj energije za potrebe v velikosti kar dveh občin Divača. To pomeni, da bi bili na ravni cele občine samooskrbni, hkrati pa bi nadomestili tudi del vira energije, ki ga je potrebno proizvesti s strani OVE, s čimer bi nadomestili vetrne elektrarne.
Nadejamo se dialoga z Vlado RS, da bomo skupaj z njo, z lokalno skupnostjo in s civilno družbo glede pereče problematike našli rešitev, ki bo dobra za vse.
Izjava županje, gospe Alenke Štrucl Dovgan (Slovenska kronika, RTVSLO, 5. 1. 2023)
https://www.rtvslo.si/rtv365/arhiv/174926626?s=tv
Izjava podžupana, gospoda Maria Benkoča (Svet na Kanalu A, 9. 1. 2023)
https://www.24ur.com/novice/svet/lokalni-prebivalci-zavracajo-postavitev-veternic.html